Przejdź do treści

Inkubatory Przedsiębiorczości to coraz popularniejsza forma prowadzenia, chociaż właściwie testowania działalności, testowania pomysłu na biznes. Dlaczego coraz częściej ludzie decydują się na prowadzenie swojego biznesu w ramach inkubatorów, zamiast jako tradycyjna działalność bądź spółka?

No cóż, jest to na pewno o wiele wygodniejsza i przede wszystkim tańsza forma prowadzenia działalności. Testując swój pomysł na biznes w ramach inkubatorów, znacząco pomniejszasz koszty oraz czas na załatwianie formalności. Założenie tradycyjnej działalności wiąże się z wieloma opłatami, które często są rzędu kilku tysięcy – w inkubatorach koszt to jakieś 500zł miesięcznie, a wszelkie formalności to około 10 minut, a nie jak w przypadku tradycyjnej działalności – minimum tydzień, a często nawet kilka.


Inkubatory Przedsiębiorczości a Ryczałt

Pierwsze skojarzenie jakie nasunęło mi się na myśl gdy usłyszałem o inkubatorach, był właśnie ryczałt. Natomiast dla osób niezaznajomionych z tematem, w kilku słowach czym jest ryczałt:

Ryczałt ewidencjonowany stanowi uproszczoną formę opodatkowania działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy korzystający z takiej formy rozliczenia płacą podatek od przychodu, tym samym nie mają możliwości pomniejszać go o koszty jego uzyskania. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie indywidualnej lub spółki osobowej. Kiedy taka forma rozliczeń z fiskusem się opłaca?

Źródło: http://cenabiznesu.pl/-ryczalt-ewidencjonowany

Tak bardziej upraszczając – jeśli jesteś zatrudniony, zatrudniona w firmie w oparciu o Umowę o pracę, możesz w pewnym sensie podpiąć się pod tą firmę, korzystając z ryczałtu, dzięki czemu opłaty tj. ZUS są pomniejszone, ale koszty, od których możesz otrzymać zwrot podatku VAT, są ograniczone do rzeczy nawiązujących do Twojej działalności, np. zajmujesz się tworzeniem stron www, więc kupując na firmę nowy komputer, możesz otrzymać zwrot podatku, ale np. kupując nowe radio, już nie do końca. 😉

Podobnie jest w inkubatorach – nie od wszystkiego możesz dostać zwrot VATu. Niby słaba opcja, ale jednak dostajesz pakiet korzyści, tj. konsultacje z prawnikiem, biura w całej Polsce, księgowość itp.

Startup a działalność gospodarcza

Decydując się na skorzystanie z oferty inkubatorów, podpinasz się pod istniejącą już firmę, czyli firma ta udziela Ci osobowości prawnej, dzięki czemu możesz wystawiać faktury, korzystać z prawnika i wielu innych udogodnień. Według umowy i regulaminu, Twoja firma nazywana jest zwykle jako Startup.

Żeby nie było tak kolorowo, Inkubatory też mają swoje minusy. Jednym z nich jest to, że wystawiając faktury bądź otrzymując je od kontrahentów, wystawiane są na Inkubatory, a nie na Twój startup. Osobiście korzystałem z oferty Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (choć jest kilka różnych firm tego typu) i po podaniu kontrahentowi danych do faktury, był zaskoczony i myślał, że jestem z Warszawy, gdzie mieści się główna siedziba AIP. 😉

Minusem jest też to, że prowadząc startup w inkubatorach, nie możemy otrzymać zwrotu podatku za paliwo, koszty transportu, wszelkie zakupy spożywcze czy też edukację, czyli książki branżowe czy szkolenia.

Co otrzymuję korzystając z inkubatorów przedsiębiorczości?

Z mojej perspektywy, podstawowe korzyści to znacznie niższe koszty niż w przypadku tradycyjnej działalności. Dodatkowo zaletami takiej działalności jest możliwość z korzystania z biur w różnych miastach, bezpłatne konsultacje z prawnikiem, kadry i księgowość online, brak potrzeby płacenia co miesiąc ZUSu, a dodatkowo w każdym miesiącu różne szkolenia, pomagające rozwinąć Twój biznes.

Które inkubatory przedsiębiorczości wybrać?

Fakt, jest ich obecnie sporo, dodatkowo powstają w wielu miastach niezależne, lokalne inkubatory, natomiast na dziś do najpopularniejszych należą Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości oraz Twój StartUp. Osobiście korzystam z tych pierwszych i wbrew pozorom nie jest wymagany status studenta, aby z nich korzystać. 😉

O inkubatorach Twój StartUp słyszałem dużo dobrego, ale nie wiem jak to tam wygląda, więc się nie wypowiadam. Natomiast w AIP płacąc 300zł miesięcznie mam dostęp do sal konferencyjnych, dużo zniżek u partnerów, tj. Play, Allegro, prywatna opieka medyczna Enel-Med, usługi kurierskie epaka.pl, Brand24 i wiele innych. Do tego częste szkolenia, możliwość konsultacji z mentorami i wiele innych korzyści, których nie otrzymasz, gdy zdecydujesz się na standardowy ryczałt.

Właśnie dlatego uważam, że Inkubatory Przedsiębiorczości są rajem dla freelancerów!
Bo wystarczy 300zł za coś o wartości ponad 2000zł.

Także jeśli masz pomysł na biznes, a masz ograniczone finanse, ode mnie usłyszysz tylko „idź do AIP”.


Po opublikowaniu tego wpisu, otrzymałem feedback, że przydałoby się jeszcze kilka informacji, więc aby nie pisać dodatkowego wpisu, krótka notka korygująca 😉

Jak wygląda działanie pod skrzydłami Inkubatorów AIP?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś, powinnaś zrobić, jeśli chcesz założyć swój startup, to umówienie się na spotkanie z osobą z danego, lokalnego inkubatora. Na takim spotkaniu w kilku słowach przedstawiasz swój pomysł, a Twój rozmówca daje Ci znać, czy takie coś przejdzie. Wbrew pozorom, nie każdy pomysł jest akceptowany przez inkubatory – przykładowo lokale gastronomiczne, firmy transportowe itp są z reguły odrzucane. Jak to będzie w Twoim przypadku – umów się na spotkanie i sam, sama się dowiedz. 🙂

Po spotkaniu z przedstawicielem inkubatora, na stronie internetowej wypełniasz formularz rejestracyjny. W przypadku AIP, do wyboru masz dwie opcje – Firma bez ZUS bądź Cowork AIP. Czym opcje te różnią się od siebie?

Firma bez ZUS to właściwie to wszystko, o czym pisałem wyżej, czyli udzielenie osobowości prawnej i prowadzenie działalności w ramach AIP.

Cowork AIP to można powiedzieć trochę okrojona wersja, ponieważ masz w tym wypadku dostęp do biura, materiałów biurowych, sal konferencyjnych, konsultacje biznesowe, spotkania z mentorami, natomiast nie masz w tym wypadku zapewnionej księgowości czy prawnika.

W skrócie – Firma bez ZUS = prowadzenie działalności; Cowork AIP = biuro.

Jeśli decydujesz się na którąś z w/w opcji, wystarczy, że po rejestracji na stronie, umówisz się na spotkanie w wybranym inkubatorze i podpiszesz umowę – trwa to zwykle nie więcej niż 10 minut, otrzymujesz wtedy kartę magnetyczną, która umożliwia Ci wstęp do danego biura, bądź klucze do niego.

Po podpisaniu umowy, przykładowo na Firmę bez ZUS, do godziny (choć zwykle znacznie szybciej), powinieneś, powinnaś otrzymać maila aktywacyjnego, dzięki któremu możesz zacząć wystawiać faktury kontrahentom, bądź przyjmować i księgować otrzymane faktury.

Konkretne informacje, szczegółowe instrukcje otrzymujesz w mailu aktywacyjnym. Zawarte w nim są podstawowe informacje o Twoim startupie, ważne linki, np. do wzorów umów, newsletterów itp.

Jak wygląda sprawa dostępu do biur AIP?

Zaraz po podpisaniu umowy, możesz korzystać z biura, tamtejszego sprzętu, tj. komputery, drukarki itp.

Co prawda w kilku wypadkach biura czynne są całodobowo, natomiast nie jest tak wszędzie. Ze względu na to, że biura AIP często znajdują się w budynkach uczelni, godziny korzystania z nich są ograniczone, przykładowo od godziny 7:00 do 20:00.

W części biur jest też kadra zarządzająca, która pomaga w różnych kwestiach i jest w stanie odpowiedzieć Ci na każde Twoje pytanie, natomiast są tam zwykle w godzinach 8:00 – 16:00.

Jak wyglądają szkolenia, organizowane przez AIP?

Na szkolenia czy warsztaty, zapraszane są osoby specjalizujące się w danej tematyce, danej branży. Czy są wartościowe? Z mojej perspektywy – nie zawsze.

Uczestniczyłem w wielu szkoleniach organizowanych przez AIP i na wielu z nich, dowiedziałem się bardzo dużo ciekawych rzeczy, które później przełożyły się na zyski w moim startupie. Część z tych szkoleń niewiele wniosła do mojego życia – prywatnego czy biznesowego, ale były też takie, na których usłyszałem 2 słowa, które znacząco zmieniły moją perspektywę patrzenia na dany temat.

Generalnie rzecz biorąc, inkubatory starają się szerzyć przedsiębiorczość, pomagają w edukacji biznesowej i na pewno można się na takich szkoleniach czy warsztatach czegoś nauczyć, szczególnie jeśli kogoś dany temat interesuje.

Odpowiedzi na większość pytań, związanych z działalnością w AIP, znajdziecie w FAQ, znajdującym się na ich stronie, ale jeśli czegoś tam nie ma, a chcielibyście się doedukować, możecie pytać w komentarzach – postaram się odpowiedzieć na Wasze pytania w miarę moich możliwości. 🙂




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *