Przejdź do treści

Jeśli jesteś fotografem, zapewne zdarzyło Ci się, że będąc już na miejscu sesji bądź w jakimś plenerze, nagle okazywało się, że o czymś zapomnieliście, model, modelka nie przyszła, albo żałowaliście, że nie wrzuciliście do plecaka tego jednego, małego gadżetu, hmm? 😉


W dzisiejszym wpisie postanowiłem przygotować małą checklistę rzeczy, gadżetów, o które warto zadbać aby były gotowe na dzień zdjęciowy. Dobrze by było abyś zadbał o to wszystko dzień wcześniej, co by nie było rozczarowań, że pada bateria czy karta pamięci jest pełna. 😉
Nie przedłużając:

Naładowane baterie

Zmora wielu fotografów. Jeśli masz tych baterii kilka to problem jest mniejszy, ponieważ zwykle znajdzie się taka, która ma jeszcze trochę mocy i trochę pociągnie. Jednak jeśli masz 1 czy 2 sztuki to okej, warto byłoby zaopatrzyć się w dodatkowe, natomiast najważniejsze to to, aby na dzień zdjęciowy wszystkie były w pełni naładowane. Dwie to takie minimum – jeśli jedna padnie, podpinasz drugą i działasz, a tą rozładowaną możesz podpiąć do ładowania. Osobiście korzystam z Canona RP gdzie bateria jest stosunkowo mała w porównaniu do Canonowych klasyków, natomiast na dzień łażenia po górach, 2-3 sztuki wystarczają.

Jednak zwykle na wypadach całodniowych miałem ze sobą tylko 2 baterie, dlatego dobrze, że miałem ratunek w postaci mobilnej ładowarki.

Mobilna ładowarka + powerbank

Co znaczy dla mnie mobilna? Że mogę z niej korzystać niemalże zawsze kiedy tego potrzebuję. Dlatego świetnym rozwiązaniem są ładowarki na USB, które możesz podpiąć np do powerbanka, wrzucić z baterią do plecaka i ładuje się samo. Sam korzystam z takiej ładowarki od GreenCell i mając w górach ze sobą tylko dwie baterie, przetrwałem cały dzień.

A powerbank to już w dużej mierze kwestia zapotrzebowania. Baterie Canona RP mają ok 1000 mAh, więc powerbank o teoretycznej pojemności 8000 mAh w zupełności wystarcza, ale jeśli Twoje baterie mają np. 2500 mAh to może warto pomyśleć o czymś większym.

Karty pamięci

O ile kwestia ilości i pojemności jest sprawą dość indywidualną, bo każdy robi inną ilość zdjęć przy różnych okazjach, tak ważne jest aby przed zdjęciami tą kartę wyczyścić. Może się zdarzyć sytuacja, że robicie zdjęcia, a nagle pojawia się komunikat, że karta pamięci jest pełna. Wtedy trzeba ją podpinać do komputera, zrzucać zdjęcia co zwykle trochę czasu zajmuje i dopiero można wrócić do zdjęć. Dlatego zadbaj o to, aby karty przed zdjęciami były sformatowane i gotowe na sesję.

A co do ich ilości, prędkości, pojemności – warto jest sprawdzić ile średnio waży plik RAW z aparatu. W moim przypadku zwykle jest to ok 30mb i jeśli o prędkość kart chodzi, zwykle wystarcza mi coś w okolicach 100mb/s, a ilość, hmm, często gęsto 64gb wystarcza, ale mam kilka 64gb, kilka 32gb, których używam zależnie od okazji. Czy zdarzyło mi się je zapełnić? Zaledwie kilka razy podczas reportaży, np wesel czy dłuższych wyjazdów.

Odpowiednie obiektywy

Nie ma co zabierać ze sobą całej szklarni, którą masz. Jeśli jedziesz na sesję portretową, wystarczy Ci 50mm, 85mm, jeśli jedziesz w plener fotografować krajobrazy, weź ze sobą jakiś szerszy zoom, np 10-20mm lub coś bardziej uniwersalnego jak 24-105mm. Ogranicz ilość zabieranych obiektywów do minimum, co by nie zagracać sobie plecaka i dokładać do niego dodatkowych kilogramów.

Dodatkowe wyposażenie

Poza w/w ważnymi elementami, które warto przygotować dzień przed sesją, warto przemyśleć każdy aspekt planowanej sesji. Jeśli robisz sesję plenerową, może przyda się blenda bądź jakaś niewielka, mobilna lampa, którą rozświetlisz twarz modelki np. w lesie. Jedziesz w plener? Nie zapomnij zatem zabrać ze sobą statywu, dzięki czemu unikniesz na zdjęciach niepotrzebnych poruszeń. W niektórych sytuacjach mogą przydać się także filtry – polaryzacyjne, ND, połówkowe – przemyśl jakie jedziesz robić zdjęcia i zabierz do plecaka te, które mogą Ci się przydać. Czasem możesz potrzebować szybko podglądu na dużym ekranie podczas sesji czy fotografując wnętrza. Przyda się zatem laptop i kabel do tetheringu.

Bardzo dużo zależy od tego jaki rodzaj zdjęć zamierzasz robić. I też zależnie od tego powinieneś dobrać sprzęt i gadżety, które w danym momencie, danej sesji mogą okazać się przydatne. Poniżej zebrałem w/w elementy do kupy, ale każdy ma inne sprzęty, może masz jakieś dodatkowe gadżety, więc skopiuj sobie poniższą listę do notatnika, aplikacji do checklist i śmiało dowolnie zmodyfikuj ją pod siebie!


Checklista

 • Naładowane baterie
 • Ładowarka / powerbank
 • Sformatowane karty pamięci
 • Odpowiednie obiektywy:…………………….
 • Blenda
 • Lampa
 • Statyw
 • Filtry:……………………..
 • Laptop
 • Kabel do tetheringu
 • Inne:………………….

Osobiście zdarza mi się brać ze sobą różne gadżety, tj. szklana kula, która odbija widok o 180 stopni, pryzmat czy jakieś różne świecidełka, a nieraz na sesję brałem głośnik Bluetooth, co by włączyć muzykę i rozluźnić atmosferę. Ale to ja. Wiem do czego tych rzeczy użyć i gdzie mogą się przydać. To co Ty masz u siebie to Twoja indywidualna sprawa i dlatego też jak wspomniałem – skopiuj w/w listę, przerób ją pod siebie i nie zapomnij o niczym podczas kolejnych zdjęć! 🙂


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *