Przejdź do treści

Projekt strony internetowej to podstawa, podkładka pod gotową, funkcjonującą stronę www. Można by pisać na temat ich projektowania długie elaboraty, ale po co, skoro można to uprościć do 4 kroków?

W dzisiejszych czasach wypadałoby, aby każdy miał swoją stronę internetową. Niezależnie od tego czy jesteś przedsiębiorcą, blogerem czy składasz drewniane modele, przydałoby się, abyś i Ty miał, miała swoją stronę, choćby po to aby budować swoją markę. Jednak nie wszystko okazuje się takie łatwe jak to by mogło się wydawać, ponieważ wiąże się to z nauką kilku umiejętności, tj. obsługa programów, nauka języków programowania, czy choćby outsourcingu w celu zlecenia tego komuś innemu i zaoszczędzenia czasu.

Niezależnie od tego czy chcesz wykonać stronę osobiście czy zlecić jej wykonanie komuś, możesz tą pracę ułatwić, skrócić i skupić się na 4 Prostych Krokach, Etapach, dzięki czemu będziesz wiedział, wiedziała na czym dokładnie się skupić – niezależnie od tego, czy robisz projekt dla siebie, dla kogoś czy na sprzedaż. Jakie więc są te 4 etapy?

1. Pomysł

Wszystko zaczyna się w głowie, wszystko zaczyna się od pomysłu. Aby przygotować jakiś projekt musisz mieć jakiś zarys w głowie na temat tego, jak strona ma wyglądać. I teraz w zależności od tego czy chcesz przygotować coś dla siebie czy na sprzedaż, pomysłów, inspiracji możesz szukać w kilku miejscach.

Jeśli chcesz coś dla siebie, inspiracji możesz szukać w serwisach tj. Awwwards, DeviantArt czy Behance. Jeśli jednak chcesz sprzedawać projekty, dobrym rozwiązaniem jest najpierw poszukanie zleceń, dzięki czemu poznasz potrzeby potencjalnych klientów. Gdzie takich zleceń szukać? Jest kilka popularnych miejsc, tj. Freelancer, Oferia czy ZlapGrafika, Useme.eu – na Freelancer.pl i ZlapGrafika.pl zlecenia są w formie konkursów, gdzie możesz się zgłosić, wysłać swój projekt. Jeśli zleceniodawca zaakceptuje Twój projekt, otrzymujesz określoną kwotę odliczając podatki i prowizje, a gdy zleceniodawca go nie zaakceptuje, możesz go sprzedać np. na Envato. 🙂

2. Przeznaczenie

Kolejna kwestia nad którą warto się zastanowić jeszcze przed przystąpieniem do projektowania to ustalenie przeznaczenia strony. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu będzie łatwiej zdecydować jaki układ będzie miała strona, jakie elementy mają się na niej znaleźć czy w jakiej technologii będzie wykonana.

Jakie może być przeznaczenie Twojej strony? Może to być prosta strona ofertowa / Landing Page, która nie będzie się zmieniać zbyt często i treści nie będą co kilka dni aktualizowane, która może zostać później wykonana w prostym kodzie HTML i CSS. Może to być też coś bardziej rozbudowanego jak sklep internetowy, blog czy portfolio, których wykonanie może zająć trochę więcej czasu, choćby ze względu na konieczność użycia dedykowanego systemu ułatwiającego administrację i dodawanie nowych treści, produktów (CMS).

3. Szkic

Tu już zaczyna się praca z kartką i długopisem, czyli przekleństwo osób, które twierdzą, że nie potrafią rysować. 😉 Uwierz mi, szkic strony każdy potrafi narysować – to tylko kilka kresek i prostokątów.

Jak zacząć przygotowywanie szkicu? Gdy już masz swoją wizję, znasz przeznaczenie strony musisz też znać elementy, które się na niej znajdują, tj. logo, menu, zdjęcia, teksty, jakieś video, stopka. Jeśli korzystasz z internetu nie od dziś, to zapewne widziałeś, widziałaś różne strony internetowe, różne blogi, więc wiesz co może się tam znaleźć. 🙂 Dobrze jest też mieć ustalony jakiś konkretny układ strony i trzymać się go. Wiele przykładowych układów stron możesz znaleźć wpisując np. UI Tiles na Pintereście, a poniżej przykład takich układów:

projekt strony www

Źródło: https://graphicex.com/

Masz wybrany układ i wiesz co ma być na stronie? Świetnie! Teraz pora na przygotowanie szkicu strony, najlepiej na kartce długopisem lub ołówkiem. Jak ma to wyglądać? Kliknij w ten link i sprawdź. 😉 Pamiętaj jednak aby wykonać minimum 3 szkice – duży na duże ekrany komputerów, telewizorów, na którym umieścisz wszystkie elementy, mniejszy pod tablety, który będzie lekko okrojony, oraz mały na telefony, smartfony, w którym będą tylko najważniejsze elementy, bez zbędnych bajerów.

4. Projektowanie

Przychodzi pora na najważniejszy etap, czyli właściwe projektowanie strony, która będzie wizualną prezentacją gotowej strony. Jak się za to zabrać? Jeśli potrafisz obsługiwać programy tj. Photoshop, GIMP czy Affinity, nie owijając w bawełnę – masz po prostu łatwiej. 😉 Jeśli nie, są dwie możliwości  – możesz nauczyć się obsługi jednego z w/w programów, a możesz też skorzystać z tzw. builderów, które w dużym stopniu ułatwiają pracę przy – niekoniecznie projektowaniu, ale tworzeniu stron. Ich obsługa polega na tym, że tworzysz gotowe elementy w sposób podobny do tworzenia ich w programie graficznym, ale jednak po zapisaniu całości masz gotową stronę. Jest to dobre rozwiązanie dla początkujących bądź dla osób, którym zależy na czasie, ponieważ z reguły zajmuje to znacznie mniej czasu niż pisanie całego kodu strony. Takich builderów jest w internecie całkiem sporo. Są w wersji przeglądarkowej ale też w wersji programów do zainstalowania w komputerze. Osobiście, gdy mam potrzebę korzystam z Adobe Muse / Adobe XD, natomiast alternatywą może być np. Webflow czy Macaw, który działa na podobnej zasadzie.
Jeśli jednak nie masz ochoty na naukę obsługi programów czy rysowanie ich przy pomocy gotowych narzędzi, pamiętaj, że zawsze możesz zlecić to komuś, kto za określoną kwotę chętnie zrobi to za Ciebie – wystarczy, że podeślesz mu szkic, a po kilku dniach otrzymasz gotowy projekt bądź gotową stronę internetową. 🙂


Miały być 4 kroki i są 4 kroki. Da się? Da! Proste? Niekoniecznie, ale do zrobienia. Jeśli coś jest dla Ciebie nie do końca zrozumiałe, daj znać w komentarzu, a postaram się w miarę możliwości rozwiać Twoje wątpliwości. 🙂



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *