Przejdź do treści

Wiele osób często zastanawia się, czy jest możliwe prowadzenie bloga bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Odpowiedź brzmi: TAK!

Jest wiele sposobów na prowadzenie darmowego bloga, jest wiele platform do tego przeznaczonych. Jednak ja w tym wpisie postanowiłem skupić się na – wg mnie – najpopularniejszych z nich. Miałem okazję z nich korzystać i są dobrym rozwiązaniem zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych bloggerów.

Nie przedłużając:

WordPress.org

WordPress, czyli najpopularniejszy obecnie system CMS, który początkowo służył głównie do prowadzenia bloga, obecnie dzięki wielu wtyczkom umożliwia prowadzenie zarówno stron personalnych czy sklepów internetowych. Cały system jest do pobrania i zainstalowania za darmo, jedyny koszt w tym wypadku to domena i hosting, który można zniwelować decydując się na darmowy hosting – minusem jednak w tym wypadku będzie końcówka przy nazwie domeny (np. pawel.wp.pl zamiast pawel.pl). Mimo to wiele osób decyduje się obecnie właśnie na wykorzystanie WordPressa na swojej stronie, m.in. ze względu na popularność, intuicyjność i ogromne możliwości edycyjne.


WordPress.com

Alternatywą dla standardowego WordPressa, którego instalujemy na hostingu jest WordPress.com, gdzie tylko zakładamy konto, wybieramy domenę i już możemy zacząć pisać bloga. Minusem w tym wypadku, który widać na pierwszy rzut oka jest końcówka w domenie, czyli nazwastrony.wordpress.com, a do tego dochodzą ograniczone możliwości edycyjne. Mimo to na początek przygody z blogowaniem będzie to świetne rozwiązanie.


Blogger.com

Często wybieranym rozwiązaniem przez początkujących bloggerów, albo osoby, które nie chcą być jak wszyscy i korzystać z WordPress’a, jest platforma Blogger.com. Jest popularna prawie tak samo jak WordPress, ale jednak możliwości edycji są znacznie bardziej ograniczone, a wybór szablonów jest stosunkowo niewielki.


Tumblr

Kolejną alternatywą dla standardowego bloga jest portal społecznościowy Tumblr, który na pierwszy rzut oka można porównać do Pinteresta lub Instagrama, natomiast często mówi się o osobach prowadzących tam bloga, jako prowadzących mikroblogi, poświęcone głównie jednej tematyce. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ odwiedzając tam dowolny profil widzimy posty blogowe skupione wokół jednego tematu. Co więcej, wystarczy założyć tam konto, a w środku wszystko jest tak proste i intuicyjne, że każdy powinien sobie poradzić z obsługą. 🙂


Facebook Notes

Tak, na fejsie też można prowadzić bloga i co najlepsze – za darmo. Nie musimy nawet mieć do tego jakiejś specjalnej wtyczki czy fanpage’a (chociaż fanpage jest tu dobrym rozwiązaniem) i możemy prowadzić bloga z poziomu własnego profilu prywatnego. Wystarczy wejść na swój profil i odnaleźć zakładkę Notatki (jeśli nie możesz znaleźć, wejdź na swój profil i w linku dopisz /notes), gdzie możliwości publikacji wpisów są zdecydowanie wystarczające jeśli chodzi o blogowanie. Może nie ma możliwości edycji wyglądu całej notatki / wpisu czy dodawania wtyczek, ale z darmowych narzędzi wydaje mi się to być obecnie najlepszym rozwiązaniem.


Z mojej perspektywy, te powyższe to najpopularniejsze platformy do blogowania, z których – czy to na początku czy na późniejszym etapie warto przetestować.
A z jakich Wy korzystacie platform do prowadzenia swojego bloga? 🙂



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *